Warto wiedzieć

Zdrowie

Woda z kranu hotelowego nie daje się do picia. Pijemy tylko wodę butelkową. Wielu turystów ma problemy żołądkowe w większości spowodowane zmianą flory bakteryjnej w organizmie. Następną popularną dolegliwością są lekkie przeziębienia spowodowane używaniem klimatyzacji w pokojach i piciem zimnych napojów. Przy ostrych objawach niezwłocznie udajemy się do hotelowego lekarza lub do jednej z trzech klinik medycznych. W większości przypadków wizytę taką w pełni pokrywa Państwa ubezpieczenie.

Poniżej telefony i adresy dostępnych klinik na terenie Punta Cana - Bavaro:

CENTRO MEDICO PUNTA CANA
Av. Espana. Bavaro
R. Dominicana
Tel: +1 809 552 15 06

CENTRO MEDICO BAVARO
Av. Espana. Bavaro
R. Dominicana
Tel: +1 809 552 10 30

HOSPITEN BAVARO
Carretera Verón-Punta Cana
R. Dominicana
Tel: +1 809 686 14 14

Równocześnie nasi przedstawiciele służą Państwu radą i pomocą w języku polskim pod nrumerami Telefonów:

Marcin +1 809 849 67 01

Diana +1 849 915 61 73

Ludmiła +1 829 901 39 15

Waluta, płatności

Walutą Dominikany jest dominikańskie Peso (100 Centavos) W sklepach płacimy w Peso lub drugą nieoficjalną walutą Dolarem amerykańskim, który w sklepach jest przeliczany o 1-1,5 Peso niżej od oficjalnego kursu. Najkorzystniejsza jest zapłata kartą kredytową lub płatniczą ( płaską ) bez prowizji lecz oczywiście tam gdzie są terminale. Przy korzystaniu z karty należy posiadać drugi dokument ze zdjęciem np. prawo jazdy. Euro jest trochę mniej popularne i nie zawsze korzystnie przeliczane, czasami 1:1 z dolarem amerykańskim. Jeśli już mamy ze sobą Euro najlepiej udać sie do kantoru lub banku i wymienić na lokalną walutę, czyli Peso Dominikańske.

Poniżej kursy z 25 stycznia 2015 r.:

  • 1 USD = 44.50 Pesos
  • 1 EUR = 49.00 Pesos

Telefony komórkowe

Wszystkie polskie telefony komórkowe logują się w tutejszej sieci Orange i działają na zasadzie roamingu. Polecamy jednak zakup tutejszej karty SIM Orange - 1 min. połączenia z takiej karty do Polski to 15 Pesos.

Prąd elektryczny

Prąd o napięciu 110 V i częstotliwości 60 Hz. Należy używać przejściówki jeśli urządzenia działają w zakresie 110-250 V. W razie potrzeby przejściówkę do gniazdka można nieodpłatnie wypożyczyć od reprezentantów Villapolonia Tours

Bavaro by night

Poza hotelem polecamy kilka typowych dominikańskich dyskotek:

  • Mangu Disco Bar - jeden z najpopularniejszych klubów z muzyką latino na parterze i typowo klubową na piętrze.
  • Coco Bongo Down Town Punta Cana - słynne sieciowe Disco and Show
  • Imagine - dyskoteka w naturalnych jaskiniach

Dominican Shop, czyli co kupić na Dominikanie?

Rum

W Republice Dominikany produkuje się trzy znane marki rumu: Brugal, Barcelo i Bermudez. Jest to rum biały, stosowany głównie do mieszanek, oraz brązowy, dla smakoszy. Około 90% produkcji Dominikańczycy wypijają sami.

Kawa

Republika Dominikany była jedną z pierwszych kolonii, które otrzymały ziarna kawy z Martyniki na początku XVIII w. Eksport kawy jest bardzo ważną gałęzią gospodarki Dominikany. Naprawdę niewielu ludzi orientuje się w wysokiej jakości kawy, która dojrzewa w idealnych warunkach w małych farmach. Ta kawa pochodzi z płn.-zach. części wyspy, najlepszego regionu do uprawy, nazwanego Barahona. Intensywna słodycz jest wynikiem troskliwej obróbki. Santo Domingo uznana jest za specjał egzotyczny w asortymencie kawowym.

Cygara

Dominikana słynęła w przeszłości z cygar łagodnych, jednak dziś wytwarza się tu cygara o szerokim spektrum mocy. Dużą zasługę mają w tym emigranci przybyli z Kuby, którzy rozpoczęli uprawy tytoniu, którego nasiona przywieźli ze sobą. Dzięki temu wielu aficionados uważa tytoń dominikański za najlepszy na świecie.

Wyroby z Larimaru – odmiana turkusa

Larimar jest bardzo rzadkim i wartościowym kamieniem półszlachetnym. Tu na Dominikanie jest jedyne w świecie miejsce jego występowania. Miejsce odkrycia znajduje się w południowo-zachodniej części w górskim regionie oddalonym 7 km od Morza Karaibskiego, w okolicy Barahona i Baoruco.

Wszystkie powyższe produkty po atrakcyjnych cenach można kupić np. na jednej z oferowanych wycieczek „Tipo Dominicano”.