Witamy serdecznie w Kostaryce

Kostaryka ( Costa Rica )

Państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą - 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km. Fascynujący kraj, łączący w sobie krajobraz tropikalnej roślinności, czynnych wulkanów, egzotycznego świata ptaków i zwierząt. Malownicze wybrzeże Pacyfiku z luksusowymi hotelami All inclusive położonymi samotnie wśród dzikiej przyrody to raj dla turystów, którzy oprócz odpoczynku na słonecznych plażach chcą poznać egzotykę tego kraju.


ZOBACZ KONIECZNIE GALERIĘ ZDJĘĆ Z KOSTARYKI !

Geografia

  • Najwyższy punkt: ( Chirripó Grande ) 3820 m n.p.m.
  • Stolica: San Jose
  • Powierzchnia: 51 100 km2
  • Liczba ludności: 4 301 712 ( 2011 r.)

Kostaryka to kraj wyżynno-górzysty z licznymi wulkanami usytuowanymi z dala od skupisk ludzkich. Niektóre z nich są aktywne i stanowią popularna atrakcję turystyczną. Niziny występują jedynie na wybrzeżach oraz w dolinach większych rzek: San Juan, Tempsique i Canas. Przez środek kraju biegną trzy główne pasma górskie: Cordillera de Guanacaste z wulkanem Miravalles, 2021 m n.p.m., Cordillera Central z wulkanami Irazu, 3432 m n.p.m. i Turrialba, 3421 m n.p.m. oraz Cordillera Talamanca z najwyższym szczytem Kostaryki Chirripó Grande (3820 m n.p.m.). Między pasmami Cordillerą Central a de Talamanca znajduje się niewielka wyżyna Cartago, położona na wysokości 1400 m n.p.m. U podnóży Cordillera Central rozciąga się zajmująca ok. 900 km2 śródgórska kotlina Meseta Centralna. Tutaj ulokowała się stolica kraju SanJosei inne ważne miasta Kostaryki ( Cartago, Alajuela, Heredia ). W sumie mieszka tu ponad połowa mieszkańców kraju..

Klimat

Klimat Kostaryki to klimat podrównikowy. Na wybrzeżu karaibskim wiatry pasatowe przynoszą częste tropikalne opady. Natomiast po stronie pacyficznej opady są dużo rzadsze i z tego też powodu większość resortów ulokowała się na tym właśnie wybrzeżu. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 28 °C na wybrzeżu i 20-22 °C w głębi kraju, na wyższych wysokościach. Wpływ Pacyfiku na zachodnim wybrzeżu z umiarkowanymi temperaturami sprzyja do wypoczynku przez cały rok.

Język

Językiem urzędowym jest język hiszpański. Jest on w powszechnym użyciu. Jedynie Murzyni i Mulaci, zamieszkujący głównie Prowincję Limón posługują się głównie językiem angielskim. Około 84% ludności stanowi ludność biała i Metysi, 6,7% stanowią Mulaci, 2,4% Indianie a Murzyni 1,1% populacji

Religia

Ponad połowa tutejszej ludności wyznaje katolicyzm 66,7 %. Protestantyzm to 22,7 % Pozostałe prawie 11% to Świadkowie Jehowy i Mormoni, Religie plemienne.

Historia

W okresie przedkolumbijskim, między 750 a 1500, na obszarze dzisiejszej Kostaryki rozwijały się kultury indiańskie. W 1502 do wybrzeża Kostaryki dotarł Krzysztof Kolumb, który spodziewał się tu odkryć legendarną krainę złota; nazwał to wybrzeże Costa Rica, czyli „bogate wybrzeże”. Obszar ten podbił w imieniu Hiszpanii Juan Vasquez de Coronado w latach 1561-1565. Założył on pierwszą stolicę Kostaryki Cartago. Już w czasie podboju de Coronado miejscowi Indianie występowali zbrojnie przeciwko Hiszpanom. Kolejne bunty w latach 1673 i 1709 spotkały się z ostrą reakcją kolonizatorów i doprowadziły do ich nieomal całkowitego wyniszczenia. Kostaryka proklamowała niepodległość w 1821 i wraz z sąsiednimi republikami weszła w skład Stanów Zjednoczonych Ameryki Środkowej. Od 1839 jest niezależną republiką.

Największe miasta

San Jose - stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110 km od wybrzeża Pacyfiku i 160 km od wybrzeżakaraibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetą Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. San José jest też ośrodkiem administracyjnym Prowincji San José . Miasto liczy 1 345 750 mieszkańców.

Limón - stanowi główny port atlantycki Kostaryki, przez który wywozi się dwa najważniejsze kostarykańskie towary eksportowe: banany i kawę. Decyzję o jego budowie podjęto w 1867 r.. Wkrótce doprowadzono też tutaj linię kolejową ze stolicy kraju San Jose która znacznie ułatwiła dowóz produktów do portu i umożliwiła szybszy rozwój kraju. W latach 60. XX wieku powstała tutaj rafineria ropy naftowej. Ludność 1 339 295 mieszkańców.

Alajuela - Miasto, nieopodal wulkanu Poás (2704 m n.p.m.), zostało założone w 1782 r.. z. W Alajueli urodził się kostarykański bohater narodowy Juan Santamaria , który wsławił się w 1856 r. heroiczną w walką przeciwko Williamowi Walkerowi amerykańskiemu żołnierzowi, który próbował podbić Amerykę Środkową. W Alajueli wystawiono pomnik na jego cześć oraz otwarto muzeum poświęcone jego pamięci.Do ciekawych miejsc w Alajueli należą katedra, która posiada dużą kopułę oraz targ miejski, gdzie można zaopatrzyć się w specjały kuchni kostarykańskiej. Miasto posiada też interesujący park miejski z licznymi drzewami mango, ogród zoologiczny oraz słynną farmę motyli. Ludność: 716 286 mieszkańców

Cartago - położone w środkowej części kraju, nieopodal wulkanu Izuru (3432 m n.p.m.), w odległości 22 km od stolicy kraju. Jest ośrodkiem administracyjnym Prowincji Cartago. Ludność: 432 395 mieszkańców.

Komunikacja

Samolot
Kostaryka posiada 2 lotniska międzynarodowe oraz bardzo dobrze rozwiniętą sieć lotnisk lokalnych. Lotniska w San Jose oraz Liberia obsługują loty do Europy i większości państw obu Ameryk. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci lotnisk lokalnych i połączeń małymi samolotami z San Jose i Liberii dolecieć można w praktycznie każde bardziej znane miejsce w Kostaryce. Lotniska znajdują się w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych kraju a ze względu na małą powierzchnię kraju loty nie trwają dłużej niż 45 minut.

Pociągi
W Kostaryce istnieje tylko jedna linia kolejowa łącząca San Jose z Heredią jednak znajduje się ona w niezbyt dobrym stanie. Pociągów jest niewiele i traktowane są raczej jako atrakcja turystyczna niż rzeczywisty środek komunikacji.

Autobusy
Komunikacja autobusowa w Kostaryce jest bardzo dobrze rozwinięta a przy tym bezpieczna i tania. Z centrum San Jose, gdzie zlokalizowane jest kilka dużych dworców autobusowych dojechać można właściwie w każde miejsce w kraju. Ceny przejazdów wahają się w granicach 3 – 10 USD zależnie od odległości na jaką podróżujemy. Komunikacja autobusowa działa we wszystkich większych miastach i jest dobrze rozwinięta.